tel. 609 187 101   e-mail: kontakt@oazaogrody.pl
 tel. 609 187 101   e-mail: kontakt@oazaogrody.pl
 tel. 609 187 101   e-mail: kontakt@oazaogrody.pl
 tel. 609 187 101   e-mail: kontakt@oazaogrody.pl

Pielęgnacja trawników i zieleni

Odpowiednia i profesjonalna pielęgnacja trawników i zieleni

Starannie dobrana roślinność i dopracowany projekt ogrodu to nie wszystko. Istotne znaczenie ma również prawidłowa pielęgnacja trawników i zieleni, która odpowiada za estetykę. Istnieje kilka istotnych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, by móc cieszyć się ładnie wyglądającym ogrodem.

Czynności pielęgnacyjne

Pielęgnacja trawników i roślinności obejmuje kilka podstawowych czynności, które decydują o ostatecznym efekcie. Są to:

- koszenie
- podlewanie
- nawożenie

Koszenie, czyli podstawa pielęgnacji

Pierwszym obowiązkiem każdego posiadacza trawnika jest jego systematyczne koszenie. W tym celu konieczne jest korzystanie z kosiarki o dobrze naostrzonych elementach tnących. W przeciwnym przypadku nie ma co myśleć o dobrze prezentującej się trawie. Nowy trawnik za pierwszym razem powinny być koszony, gdy źdźbła osiągną wysokość między 8 a 10 centymetrów. Skrócenie musi być niewielkie – jedynie o około centymetr. Kolejne dwa koszenia powinny przebiegać podobnie, dopiero potem zalecane jest koszenie coraz niżej, aż do planowanej wysokości - 3 do 6 centymetrów. Podczas upałów zalecane jest natomiast koszenie trawnika nieco wyżej.

Koszenie, czyli podstawa pielęgnacji trawników

Właściwe nawożenie

Pielęgnacja trawników i roślinności związana jest także z nawożeniem, które pozwoli zapewnić odpowiednie rozkrzewianie i wzrost roślin. Prace należy przeprowadzić w momencie, gdy ziemia jest wilgotna, ale rośliny zdążą już obeschnąć. W przypadku nowego trawnika pierwsze nawożenie powinno być przeprowadzone wczesną jesienią przy użyciu specjalnego nawozu jesiennego do trawników zawierającego stosunkowo dużo potasu, a niewiele azotu. Pozwoli on przygotować rośliny do zimy i sprawi, że wczesną wiosną będą w lepszej kondycji.

W kolejnych sezonach, gdy ziemia obeschnie, konieczne jest rozsypanie na trawniku nawozu wieloskładnikowego o większej zawartości azotu, a następnie powtórzenie tego zabiegu również w drugiej połowie lata. Podczas nawożeniu nie można zapomnieć o równomiernym rozsypywaniu nawozu na powierzchni trawnika, co zapobiegnie rośnięciu roślin o różnych odcieniach zieleni i nierównej wysokości. Aby uniknąć takiego niepożądanego efektu, należy rozsiewać nawóz "na krzyż" - raz wzdłuż, a raz w poprzek trawnika.

Nawadnianie trawników i zieleni

Pielęgnacja zieleni wymaga także odpowiedniego podlewania, które ma istotny wpływ na rozwój roślinności. Jest to jednocześnie najbardziej żmudny element – nie można bowiem dopuszczać do przesychania podłoża, a potem gwałtownie uzupełniać braki wilgoci. Konieczna jest systematyczność, a najlepiej podlewanie rozproszonym strumieniem wody tak długo, aż ziemia nasyci się do głębokości 15 centymetrów.

Dobrze jest podlewać trawnik wcześnie rano lub wieczorem, po zachodzie słońca, kiedy to woda nie będzie parować, ale rzeczywiście nawadniać roślinność. Najlepiej podlewać roślinność obficie, raz w tygodniu, zwiększając częstotliwość w okresie suszy. Aby zaoszczędzić czas i upewnić się, że trawnik zawsze będzie nawodniony w odpowiednim momencie, warto skorzystać z automatycznego systemu nawadniania.