tel. 609 187 101   e-mail: kontakt@oazaogrody.pl
 tel. 609 187 101   e-mail: kontakt@oazaogrody.pl
 tel. 609 187 101   e-mail: kontakt@oazaogrody.pl
 tel. 609 187 101   e-mail: kontakt@oazaogrody.pl

Automatyczne nawadnianie trawników

Automatyczne nawadnianie trawników w ogrodach i nie tylko

Nawadnianie ogrodu to kwestia, bez której nie można się obejść, jeśli chce się mieć piękny ogród. Zaprojektowanie i ułożenie systemu automatycznego nawadnianie nie jest trudne. Należy jedynie pamiętać o kilku istotnych aspektach.

Automatyczne nawadnianie trawników

Dlaczego automatyczne nawadnianie?

Automatyczne nawadnianie trawników ma dużo zalet:

- pozwala ograniczyć czas potrzebny do pielęgnacji ogrodu;
- jest to sposób na racjonalne wykorzystanie wody ze względu na to, że doprowadzana jest ona bezpośrednio do roślin i to w takich ilościach, w jakich jej potrzebują;
- automatyczne systemy nawadniania są rozwiązaniem ekonomicznym ze względu na możliwość kontrolowania zużytej wody i podlewania w określonych porach;
- możliwe jest także zaprogramowanie nawadniania na noc, by zaoszczędzić znaczną ilość wody - nie będzie ona wtedy parować jak za dnia, ale nawilży glebę, docierając aż do korzeni.

Jak dobrać system nawadniania?

Aby systemy nawadniania trawników spełniały swoją funkcję należycie, konieczne jest odpowiednie rozplanowanie elementów nawadniających. Najlepiej zapoznać się z parametrami urządzeń do nawadniania, a następnie, posługując się cyrklem, wyznaczyć zasięg działania zraszaczy tak, by powierzchnie nieco na siebie zachodziły. Trzeba także pamiętać, że zraszacze dostarczają równomierną ilość wody jedynie do 60% swego zasięgu, a tym samym maksymalna odległość między nimi nie powinna przekraczać 60% ich nominalnej średnicy nawadniania.

Najlepszym rozwiązaniem jest jednak przyjęcie, że odległość ta będzie wynosić tylko 50%, dzięki czemu nawet w przypadku pojawienia się nieprzewidzianych czynników takich jak wysoka temperatura, susza czy silny wiatr możliwe będzie równomierne podlanie trawnika.

Automatyczne nawadnianie ogrodu

Dodatkowe udogodnienia

Systemy nawadniania trawników uruchamiane są przez podłączenie do źródła wody, co można robić własnoręcznie, choć znacznie lepszym rozwiązaniem jest wybranie systemu zautomatyzowanego. Jeżeli zostanie on zaopatrzony w sterownik, możliwe będzie dostosowanie podlewania do pory, długości czasu podlewania, czy nawet wyznaczenie dni tygodnia, w których ma pracować system oraz określić kolejność włączania się i wyłączania sekcji. 

Automatyczne nawadnianie trawników może być także wyposażony w czujnik deszczowy, który zapobiegnie podlewaniu podczas deszczu. Dodatkowym udogodnieniem jest także czujnik wilgotności, który, kontrolując stopień nawodnienia gleby, będzie otwierał zawory odpowiednio do stanu podłoża.

Elementy systemu nawadniającego

Instalacja nawadniająca tworzona jest przez zraszacze i przewody doprowadzające wodę. Zraszacze mogą być ukryte w obudowie zagłębionej w ziemi i unoszącej się pod wpływem ciśnienia wody podczas pracy. Zastosowanie znajdują jednak także tak zwane zraszacze niewynurzane, które montuje się na sztywnych rurkach. Zraszacze mogą wytwarzać stały strumień wody albo też poruszać się i spryskiwać określony obszar.

Kształt nawadnianego obszaru uzależniony jest natomiast od rodzaju zastosowanej dyszy – koła, jego wycinka lub prostokąta. Zasięg i kształt zraszacza w większości przypadków można zmieniać poprzez wymianę dysz lub ich regulację.

Zapraszamy także do artykułu dotyczącego pielęgnacji trawników oraz zieleni